אודות

שולמית אלעד, מייסדת ומנהלת "אירלן ישראל".

הקמתי את מרכז "אירלן ישראל" בשנת 1998 לאחר שעברתי  השתלמות  כמאבחנת שקפים בשיטת אירלן, במרכז אירלן באנגליה. את ההכשרה להתאמת עדשות משקפים  מסננות צבע, עברתי אצל הגב' הלן אירלן במכון אירלן הבינלאומי בקליפורניה.
משנת 2002 אני מאבחנת ומתאמת עדשות מסננות צבע בשיטת אירלן, מרצה על השיטה בפני הורים, מורים, מאבחנים, ובכנסים מקצועיים. כמו כן מכשירה אנשי מקצוע המעוניינים להיות מאבחנים מוסמכים בשיטת אירלן. כל המאבחנים בשיטת אירלן בישראל, הוכשרו לכך על ידי.
אני בוגרת תואר ראשון בחינוך, ותואר שני בחינוך מיוחד, באוניברסיטה העברית.

אני עוסקת בתחום החינוך המיוחד למעלה מ-35 שנה. במהלכן עבדתי בבית ספר "כיח לחרשים" , הייתי חלק מצוות, שעסק בכתיבת תכניות לימודים לגיל הרך בחינוך המיוחד, באגף תכניות לימודים של משרד החינוך. לימדתי במכללה לחינוך ע”ש דוד ילין במשך שנים ארוכות, כשהתמחותי העיקרית היתה בתחום לקויי למידה.

במהלך השנים עמדתי בראש ה”מכון הריפויי” של המכללה – תכנית להסבת אקדמאים להוראה בחינוך המיוחד, ריכזתי את “מרכז הלמידה” (הקליניקה) של המכללה ועמדתי בראש יחידת “נטעים”- שלב הכניסה להוראה.

איך הגעתי לשיטת אירלן?

למרכז הלמידה במכללת "דוד ילין ", מרכז בו סטודנטים לומדים "הוראה מתקנת" באופן מעשי, הגיעו ילדים מוכשרים שלא הצליחו לקרוא לאורך זמן בצורה שוטפת ומדויקת למרות תרגול רב.
כמרצה ומנחת הסטודנטים, חיפשתי עוד תשובות ופתרונות לשאלה למה ילדים אלה לא מצליחים? מה מונע מבעדם ?

תשובה לכך קבלתי בשנת 1997, בהיותי בשנת שבתון באנגליה. נתקלתי בספר Reading by The Colors שכתבה הלן אירלן. קראתי את הספר בהתרגשות הולכת וגוברת ואמרתי לעצמי: "פה יש פתרון לפחות לחלק מהתלמידים שמתקשים". בסוף הספר הייתה רשימה של מקומות בעולם שניתן ללמוד לאבחן בשיטת אירלן ולהתאים שקפים מסנני צבע.
השתלמתי באנגליה, חזרתי ארצה ובמשך 5 שנים, ניסיתי את השיטה על תלמידים במרכז הלמידה. לאחר שנוכחתי ביעילות השיטה נסעתי ללמוד באמריקה התאמת  עדשות משקפיים, כדי לספק פיתרון מלא לאלה שנזקקים למסנני הצבע.
מאז אני מאבחנת ומתאימה עדשות משקפיים, מצליחה לעזור להרבה ילדים וללא פחות מבוגרים, אשר מתקשים ו/או מתעייפים מקריאה, סובלים מסינוור, ממיגרנות  וכאבי ראש ,מקושי בתפיסת עומק ומשדה ראיה מצומצם.

הלן אירלן, מפתחת שיטת אירלן ומנהלת אירלן הבינלאומי.

הלן אירלן הינה פסיכולוגית חינוכית אמריקאית, חוקרת ומומחית בתחום התפיסה החזותית. היא בוגרת אוניברסיטת קורנייל בארצות הברית. הגב' אירלן הייתה במשך 15 שנה פסיכולוגית חינוכית בבתי ספר, 20 שנה מטפלת משפחתית. היא ייסדה ונהלה מרכז למידה למבוגרים לקויי למידה, כמו כן היא הדריכה במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת קורנייל, ושמשה עוזרת מחקר שם.
במשך שנים רבות הגב' הלן אירלן מובילה מחקר אשר מטרתו לסייע לילדים ולמבוגרים לקויי למידה. אחת התגליות החשובות הייתה, שתת – קבוצה של סטודנטים במחקר, הראתה שיפור משמעותי כשקראה טקסט המכוסה בשקף צבעוני. במשך 5 שנים הגב' אירלן עמלה על שיכלול התגלית, פיתוח כלי איבחון, וסדרת שקפים הרשומים כפטנט. השיטה קיימת ב46 מדינות בעולם ויש בה מעל 179 מרכזי אבחון.
השיטה החדשה זכתה לפרסום רחב בתקשורת הבינלאומית בתוכניות מובילות כמו: 60 דקות, בוקר טוב אמריקה, תכנית מיוחדת ב-BBC ועוד ועוד.

לאתר אירלן הבני"ל – לחץ כאן

הבהרה משפטית: המידע והתכנים המופיעים באתר זה נועדו לשם אספקת אינפורמציה כללית בלבד ואינם בגדר המלצה, עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה.
על בסיס אישי ופרטני. מטרתם של התכנים הכתובים באתר היא לסייע בידי המעיינים בו ולהרחיב את בסיס הידע שלהם בנושאים המובאים בו טרם הפנייה למומחה הרלוונטי.